Komunikacyjne młodzieży chowanie
W trakcie roku szkolnego pracownicy ZTM odwiedzają wiele warszawskich szkół, w których opowiadają o zaletach Warszawskiego Transportu Publicznego oraz uczą bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej.
Do korzystania z komunikacji miejskiej warto zachęcać już od najmłodszych lat. Dlatego od wielu lat, Zarząd Transportu Miejskiego współorganizuje lekcje wychowania komunikacyjnego w szkołach aglomeracji warszawskiej, podczas których w przystępny sposób opowiadamy o bezpiecznym podróżowaniu, rodzajach środków komunikacji, zaletach transportu zbiorowego oraz zasadach zachowywania się w podróży, w tym w trakcie sytuacji nadzwyczajnych.
Dzieci chętnie biorą aktywny udział w zajęciach. Zajęcia dla każdej grupy są podzielone na dwie części. W pierwszej części rozmawiamy z dziećmi o transporcie miejskim, jego zaletach oraz o zasadach bezpiecznego podróżowania. Pomaga nam „Pan Bilecik”, który jest bohaterem cyklu krótkich filmów edukacyjnych. W czasie krótkich filmów nagrywanych w prawdziwej scenerii przystanków autobusowych i tramwajowych, peronów SKM, stacji warszawskiego metra oraz w autobusie Pan Bilecik opowiada o praktycznym korzystaniu z komunikacji miejskiej, zasadach bezpieczeństwa oraz komunikacyjnych dobrych manierach. Na koniec zajęć każdy z uczestników otrzymuje książeczkę, która w dostępny sposób podsumowuje informacje na temat stołecznej komunikacji miejskiej.
Druga część zajęć ma wymiar bardziej praktyczny. Dzieci mogą zajrzeć do środka elektrycznego autobusu i zajrzeć w na co dzień niedostępne zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf czy baterie. Kierowca Miejskich Zakładów Autobusowych opowiada o budowie autobusu, pokazuje oznaczenia pojazdów, system informacji pasażerskiej, sposób działania kasowników i biletomatów, przedstawia zasady bezpiecznego wsiadania i wysiadania z pojazdów komunikacji miejskiej oraz zasady ich opuszczania w sytuacji zagrożenia.
Jak wziąć udział w takich zajęciach?
Nauczyciele mogą zgłaszać klasy na zajęcia pod adresem: ekozajecia@ztm.waw.pl. Do zgłoszenia należy dołączyć skan wypełnianego formularza.
Warunkiem uczestnictwa jest zapewnienie na terenie szkoły miejsca do zaparkowania autobusu (12-metrowego) tak, aby uczniowie mogli się przy nim bezpiecznie poruszać podczas zajęć. W trakcie trwania roku szkolnego możemy odwiedzić ograniczoną liczbę placówek (w ciągu jednego dnia w zajęciach może uczestniczyć pięć klas z jednej szkoły), jednak nawet, jeśli nie udało się zapisać, to nic straconego. Nauczyciele mogą korzystać z gotowego scenariusza zajęć, dostępnego na stronie https://www.ztm.waw.pl/zajecia-szkolne/ i sami przeprowadzić lekcję.
mat. prasowe ZTM